Izložba Pokrajinskog muzeja Celje u Gradskom muzeju Sombor
Nedavni blog post – Elibertaciono pismo ili Povelja slobodnog i kraljevskog grada Sombora nije bio slučajan. Tema o kojoj sam pisala je na neki način uvod u ovaj današnji članak.
Carica Marija Terezija je 17. februara 1749 godine potpisala Povelju kojom Sombor dobija status slobodnog kraljevskog grada. Tada, te davne godine, Povelja je dočekana pucnjem iz topa, danas pak, somborci, tog dana, proslavljaju Dan grada.
Svečana sednica Skupštine grada sa početkom u 12 časova održana je u sali Narodnog pozorišta. Potpisan je protokol o uspostavljanju saradnje između Sombora i Velesa iz Makedonije kao i protokol o saradnji između Gradskog muzeja Sombor i Pokrajinskog muzeja Celje, iz Slovenije, održana je projekcija filma „Sombor nekad i sad“ dok su u večernjim časovima gradjani Sombora mogli pogledati i besplatnu pozorišnu predstavu – Mirandolina.
Medjutim, ovaj blog post će i pored svih ovih mnogobrojnih dešavanja tokom jučerašnjeg dana biti posvećen samo jednom izuzetnom dogadjaju!
Koliko i šta znate o dugmadima? Da li ste, recimo, znali da je arheološkim istraživanjem utvrdjeno da njihov nastanak datira još iz praistorije, da su prva dugmad od ćilibara izradjena još pre 10.000 godina. Da li uopšte znate od kakvih sve materijala su dugmad kroz istoriju izradjivana?
Pokrajinski muzej Celje iz Slovenije, do 12. marta ove godine gostuje svojom izložbom u Gradskom muzeju Sombor i sa posebnim zadovoljstvom ću vam pokušati preneti bar delić atmosfere sa ove zanimljive izložbe koja je otvorena sinoć u 18 časova pod nazivom „Dugmad iz zbirke Fransa Pajtlerja“ a otvorio ju je Bojan Šrot župan grada Celja.
Kako je izložba privukla veliki broj posetilaca nisam bila u mogućnosti napraviti dobre snimke samog otvaranja, govora direktora muzeja u Somboru – Branimira Mašulovića, direktora Pokrajinskog muzeja iz Celja – Staneta Rozmana, župana grada Celja – Bojana Šrota, jer se uvek, tu baš ispred aparata zatekao po koji lakat, poneka ruka, glava u pokretu 🙂 …….. ipak sam izmedju mnogih posetilaca, kamera i fotoaparata uspela „ukrasti“ delić ove veoma atraktivne izložbe, delić puta DUGMETA kroz istoriju i to od dugmeta koji je nekad davno bio stvar prestiža do dugmeta kao predmeta za opštu upotrebu.
Oduševljeno sam zastala već na samom ulazu. Sva dugmad su bila u obučenim vitrinama. Efekat fenomenalan, pun pogodak, bilo je mišljenje svih posetilaca, sigurna sam!
Crno-bela odela smenjivala su se u svojoj gordosti.
Obučene vitrine su nas ponosno vodile kroz istorijat dugmadi, pričajući svoje priče.
Mnogobrojna dugmad od sedefa
Gvozdena, bakarna i dugmad od ćilibara
Plastična-dugmad
Mnogobrojna dugmad od jelenskih rogova i kostiju
Dugmeta od krabinog oklopa
Mesingana dugmad
Posetioci su imali priliku videti dugmad svih boja, oblika i materijala od: školjki, kosti, drva, kože, roga, minerala, metala, bakelita, celuloida, porcelana, veštačke kože, tkanine……… Iako veliki broj raznog materijala, ova izložba je na jedinstven način činila izvanrednu celinu. Tek sada, gledajući je, shvatam koliko su takva dugmad morala predstavljati pravu dragocenost u vlasništvu pojedinaca i da su neku od njih mogle nositi jedino aristokrate i plemstvo.
Izložba će biti otvorena do 12. marta ove godine, tako da sam sigurna da ću je bar još jednom za to vreme posetiti, priznajem, uhvatila me je prava dugmemanija.
Autor izložbe i teksta je kustos Jože Rataj, postavka Vera Zorko, Alenka Zorenč i Jože Rataj, dizajn Ksenija Baraga i grafička oprema Urša Krašovic.
Inače, za sam kraj ovog teksta, ne bi bilo zgoreg, još jednom da podsetim sve zainteresovane da naš, Gradski muzej u Somboru koji svojim izložbama i raznim programima obogaćuje kulturnu ponudu Zapadno-bačkog regiona, muzej koji čuva od zaborava, radi svakim radnim danom od 9 do 18 časova, subotom od 9 do 13 časova i nedeljom za najavljene grupe takodje od 9 do 13 časova.
I ne, nemojte pomisliti da je ovo plaćen tekst. Ja sam jednostavno, samo somborka, jedna od mnogobrojnih koji uživaju u postavkama, izložbama i dogadjanjima koje priredjuje naš muzej a koja će, budete li mi došli u goste, sigurno vas povesti u njegov obilazak. 🙂 Ovo je obećanje! Do tada , mogu vam samo na ovaj način, putem blog postova na ovom blogu, prenositi ovakva interesantna dešavanja.
Stalna postavka Gradskog muzeja Sombor nalazi se na prvom spratu ovog velelepnog zdanja
[…] promocija knjiga, raznih izložbi, pozorišta (u petak konačno idem i u pozorište, itatatata ), pored pripreme i organizacije […]